Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

21 | 01 | 2021

Pasowanie na gimnazjalistę

 

            Tradycją naszej szkoły szkoły stało się organizowanie uroczystości pasowania na gimnazjalistę. Ten dzień zawsze obchodzony był razem ze Świętem Edukacji Narodowej. Miał na celu przyjęcie nowej grupy uczniów do braci gimnazjalistów,  symboliczny  rytuał przejścia o jeden etap wyżej na długiej drodze edukacji. W tym roku taka uroczystość odbyła się po raz ostatni, gdyż zgodnie z planowaną reformą, to ostatni rocznik, który  będzie w przyszłości mógł określać siebie mianem gimnazjalistów.

            14 października o godz. 8 rano wszyscy uczniowie , nauczyciele i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej, aby przywitać nowych gimnazjalistów. Uroczystość podzielona została na dwie części. Gospodarzami pierwszej byli przedstawiciele SU, którzy przygotowali kilka zadań, mających sprawdzić poziom intelektualny i fizycznych kandydatów  na pełnoprawnych uczniów gimnazjum. I tak  stremowani ochotnicy musieli wykazać się przytomnością umysłu i rozwiązać podchwytliwe zadanie algebraiczne, popisać się elokwencją czy umiejętnością poskramiania materii nieożywionej. Druga część już była nieco poważniejsza. Pierwszoklasiści przysięgali dbać o dobre imię szkoły, podejmować rozsądne decyzje i właściwie wykorzystywać wiedzę. Pani dyrektor dokonała symbolicznego aktu pasowania, a pełnoprawni już uczniowie Publicznego  Gimnazjum w Olszance podziękowali za włączenie ich do społeczności uczniowskiej.

            Na koniec pani dyrektor Bożena Lorent złożyła serdeczne gratulacje uczniom, a nauczycielom- życzenia z okazji ich święta. Do życzeń dołączyli się zaproszeni gości pani Wanda Galant i Agnieszka Kadłubowska.

Tekst Adriana Gall

Foto Wioletta Perkowska

{gallery}images/galeria/2016_2017/pg/pasowanie{/allery}

album fotografii

PASOWANIE NA UCZNIA PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W OLSZANCE

„My uczniowie Gimnazjum uroczyście ślubujemy,
że w codziennej pracy nie będziemy szczędzić swoich sił,
aby zdobywać rzetelną wiedzę, która będzie nam służyć w pracy dla dobra naszej Ojczyzny(…)
Swoim zachowaniem, pilnością w nauce i pracy
oraz przestrzeganiem regulaminu szkolnego,
damy wyraz szacunku dla tradycji naszej szkoły oraz świadectwo uczniowskiej kultury (…)
Na każdym kroku dbać o honor młodego pokolenia,
starać się poznać historię walk narodu polskiego o wolność i demokrację,
a tym samym kształtować w sobie cechy prawdziwego patrioty.”

Powyższe słowa wypowiedzieli uczniowie klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum w Olszance podczas uroczystości Pasowania na Ucznia 12 października 2015 r. Nie tylko słowa świadczyły o powadze tej wzniosłej chwili. Zarówno twarze, strój jak i postawa naszych uczniów oddawały powagę sytuacji.

Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się w pięknym programie artystycznym opracowanym przez wychowawczynie. Tradycyjnie wzięli udział w otrzęsinach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski szkoły. W pierwszej konkurencji wykazali się ogólną wiedzą na temat naszej szkoły i nauczycieli tu uczących. Kolejne konkurencje miały charakter sportowy. Wszyscy pierwszoklasiści pomyślnie przeszli ten nietypowy „egzamin” i doświadczyli zaszczytu pasowania na ucznia przez panią dyrektor Bożenę Lorent. Uwieńczeniem tego uroczystego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Możemy śmiało powiedzieć, że nasi pierwszoklasiści z uśmiechem na twarzy wkroczyli w kolejny etap swojego życia.

tekst: Wioletta Perkowska
foto: Adriana Gall i Wioletta Perkowska


album fotografii

Pasowanie na ucznia Publicznego Gimnazjum w Olszance

"Szkoła przygodą życia" - pod takim hasłem odbyła się uroczystość pasowania na ucznia PG w Olszance.

Okazało sie jednak, że dołączenie do grona gimnazjalistów nie jest takie łatwe. Starsi koledzy - członkowie Samorządu Uczniowskiego - przygotowali "otrzęsiny" w formie zagadek i  konkurencji sportowej. W potyczkach zwyciężyła klasa 1b, ale Samorząd Uczniowski jednogłośnie przyjął obie klasy w poczet gimnazjalistów.

Zgodnie z tradycją szkoły nastąpiło uroczystoste ślubowanie, po którym Pani Dyrektor - Bożena Lorent - dokonała pasowania każdego pierwszaka, wypowiadając słowa: "Pasuję Cie na ucznia Publicznego Gimnazjum w Olszance". Wychowawczynieklas pierwszych: pani Ewa Chruszczewska i pani Beata Lemiszka, gratulowały swoim wychowankom i na pamiatkę tak ważnego momentu w życiu każdego młodego człowieka, wręczały piękne dyplomy.

Miłą niespodzianką dla naszych najmłodszych kolegów był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieje, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci naszych kolegów i koleżanek z pierwszych klas.

foto: Wioletta Perkowska

Dnia 17 października 2014 roku o godzinie 12:00 w Publicznym gimnazjum im. Brygady Partyzanckiej „Grunwald” w Olszance odbyło się pasowanie klas pierwszych na gimnazjalistów.

Chwilę przed godzina 12:00 wszyscy uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie miała się odbyć uroczystość. Przewodnicząca gimnazjum, Aleksandra Marcinkowska, poprosiła o ciszę, po czym rozpoczęła przedstawienie. Na początek klasy pierwsze A i B zaprezentowały spektakl, który w niektórych momentach rozbawił publiczność do łez. Klasy pierwsze podziękowały uczniom oraz nauczycielom poszczególnych przedmiotów szkolnych, po czym pani Dyrektor Bożena Lorent pasowała ich wielkim piórem na uczniów gimnazjum. Po wszystkim, klasy pierwsze ruszyły do jadalni na poczęstunek, a reszta uczniów wróciła na lekcje.

Każde pasowanie to nowe doświadczenia i nowe znajomości. Mamy nadzieję, że zapamiętamy je pozytywnie.

Tekst opracowała: Paulina Zeman

Poprawki wprowadziła: Justyna Chrustowska

 

 

album fotografii

Pasowanie na ucznia Gimnazjum w Olszance

    

Dnia 10 października 2013 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszych klas gimnazjum. Jak co roku kandydaci na gimnazjalistów byli  poddawani  próbom i musieli  przebrnąć przez gąszcz pytań oraz wyzwań, by zasłużyć na przywilej bycia poważnym uczniem gimnazjum. Uroczystość  pasowania poprzedziło krótkie przedstawienie. Uczniowie zaprezentowali zabawne scenki z życia szkoły, co sprawiło im wiele zabawy. Po zakończeniu przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Ola Marcinkowska zapowiedziała otrzęsiny. Pierwszą konkurencją był taniec z balonami. Zadanie polegało na tym, aby zatańczyć w parach, ale pomiędzy głowami uczestników znajdował się balon, którego nie można było upuścić na ziemię. To było nie lada wyzwanie, zwłaszcza że jury zwracało uwagę także na układ choreograficzny. Sympatia publiczności była po stronie Grzesia Frankiewicza i Dominika Gawlika z Ia, ale zasady były nieubłagane i upadek balonu spowodował, że zajęli II miejsce. Drugim wyzwaniem były „gorące krzesła”, udział w tej zabawie brał z pewnością niejeden Polak, dlatego nie mogło zabraknąć ich na naszej uroczystości. Wszyscy bawili się świetnie! Kiedy gry i zabawy zakończyły się, prowadząc e zapowiedziały następny konkurs: quiz. Miał on sprawdzić wiedzę przyszłych gimnazjalistów. Pięć osób z każdej klasy stanęło naprzeciw siebie i odpowiadało na zadane im pytania, które dotyczyły znajomości naszej szkoły. Okazało się, że to klasa Ia lepiej zna szkołę w Olszance. Jury ogłosiło ostateczny werdykt: klasy Ia i Ib stanęły na wysokości zadania. Przyszedł czas na najważniejszy moment, jakim jest pasowanie na ucznia. Wszyscy zgromadzeni na sali powstali, po czym wprowadzono sztandar szkoły. Delegacje klas pierwszych ustawiły się po dwóch stronach sztandaru, ślubując słowa przysięgi. Następnie uroczystego pasowania na ucznia dokonała pani dyrektor - Bożena Lorent, po czym wychowawczynie klas pierwszych, pani Beata Kuna oraz pani Beata Bajcer wręczyły pierwszakom dyplomy upamiętniające ważny moment otrzymania tytułu ucznia gimnazjum. Po uroczystym apelu dyrektor, wychowawcy, rodzice i uczniowie klas Ia i b udali się na poczęstunek, gdzie czekało na nich wyśmienite ciasto, owoce, napoje, przekąski. To było bardzo ważne wydarzenie w naszym życiu, rozpoczęliśmy nowy etap. Mamy nadzieję, że będziemy godnie reprezentować naszą szkołę. Zatem... witaj gimnazjum!

Dyrekcja PZSP w Olszance, nauczyciele oraz bohaterowie tego dnia - uczniowie klas pierwszych składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców i sponsorowi PZU za wsparcie i pomoc przy organizacji tej ważnej uroczystości. Wyrażając wdzięczność za wielkie serce i dobra wolę,  życzymy wielu sukcesów i powodzenia wrealizacji życiowych zamierzeń.

Tekst przygotowały Paulina Chmal, Kinga Jastrzębska, Ula Golonka
- uczennice klasy I b PG w Olszance

              więcej fotografii

fotografie wykonała Wioletta Perkowska

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1806752
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
310
1076
4386
1795403
1806752